Dermoskopija (dermatoskopija, epiluminescentna mikroskopija) je najsavremenija dodatna dijagnostička metoda koja omogućava još precizniju dijagnozu pigmentnih lezija
Koristeći digitalnu tehnologiju promene na koži se uvećavaju tako da se mogu posmatrati boje i strukture koje se ne mogu videti golim okom: epiderm, kao i dublje strukture (dermoepidermalna veza i papilarni derm).
Mnoge studije su pokazale veliku preciznost i pouzdanost ove metode u dijagnostikovanju raznih pigmentovanih lezija, mnogo veću u odnosu na klinički pregled. Ovom metodom mogu se posmatrati sve promene na koži, počev od benignih, kao što su keratoze i mladeži, pa do karcinoma i melanoma.
Posebno treba naglasiti da se ovako mogu otkriti maligne promene još u ranoj fazi, kada se vrlo često ne vide nikakve kliničke promene.
Mapiranje kože celog tela
ATBM ( automated total body maping)
Fotofinder je najsavremeniji aparat za snimanje kože celog tela.
U toku snimanja registruju se sve promene na koži tela.
Radi se o posebnim, dermoskopskim snimcima, koji registruju strukturu promena, njihovu veličini i raspored. One se ne mogu videti golim okom.
Ovako se registruju sve promene na koži, i pigmetovane i nepigmentovane.
Snimci se čuvaju.
Prilokom sledećeg, kontrolnog pregleda, snimci se upoređuju.
Tako se može otkiri da li se neke promene menjaju.
Ako postoji promena u strukturi ili boji, reaguje se odmah. Tako se u ranoj fazi mogu detektovati prekanceroze ili karcinomi kože. Cilj ovakvih snimanja je rana detakcija svih maligniteta. Njihovo otrivanje u ranoj fazi je od izuzetnog značaja , jer je tada moguće izlečenje u najvećem broju slučajeva.
Kome je namenjen ovakav pregled?
Najvažnije kod svih perkanceroza i kancera je otkrivanje u ranoj fazi!
Treba biti oprezan i javiti se na snimanje ako sta primetili:
Ko je u riziku:
Većina belaca ispoljava znake fotooštećenja pre 50. godine života, u značajnom je porastu pojava karcinoma kože
Napokon se jednostavno, bezbolno i precizno mogu otkriti sve promene na koži našeg tela
Dermoskopija (dermatoskopija, epiluminescentna mikroskopija) je najsavremenija dodatna dijagnostička metoda koja omogućava još precizniju dijagnozu pigmentnih lezija
Rozacea je hronična bolest koja zahvata kožu lica u vidu crvenila i povremenih epizoda zažarenosti
Rast dlake je pod kontrolom hormona. Pre puberteta dlake po telu su sitne, tanke i svetle (velus dlaka)
Najčešće se javlja na licu (čelo, obrazi, brada), grudima i leđima, gde se nalaze uvećane i veoma aktivne lojne žlezde.
U zavisnosti od konstitucije, kvaliteta kože i nasleđa mogu biti veoma diskretne i malobrojne, dok kod nekih osoba može ih biti na stotine
Kod svakog može nastati karcinom kože, a taj rizik se povećava sa godinama. Postoji i individualna sklonost, neke osobe su u većem riziku.